اینفوگرافیک

اینترنت در ایران به روایت آمار

اینترنت در ایران به روایت آمار

توضیحات
طی سال های اخیر رشد کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت در ایران با رشد بالایی همراه بوده اند. قطعا این امر بدون افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند امکان پذیر نبوده است. در این میان تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ستودنی بوده است. اما بررسی اینترنت تنها به افزایش سرعت و پهنای باند منتهی نمی شود. مهمترین فاکتورهای بررسی این حوزه، ضریب نفوذ، تعداد کاربران اینترنت ثابت و اینترنت همراه می باشد. در اینفوگرافیک پیش رو، روند تغییرات در فاکتورهای ذکر شده طی سال های اخیر مورد بررسی قرار گرفته اند که به حضور شما تقدیم می گردد.
یکشنبه 10 فروردین 1399
بورس و فرابورس ایران به روایت آمار (2)

بورس و فرابورس ایران به روایت آمار (2)

توضیحات
در ادامه بررسی روند تغییرات در بورس و فرابورس ایران، بر آن شدیم تا نگاهی دقیق تر به تغییرات در تعداد کدهای فعال بورسی به تفکیک حقیقی، حقوقی و خارجی و نیز حجم سرمایه گذاری خارجی طی سال های اخیر داشته باشیم. در این میان نیم نگاهی به تعداد عرضه های اولیه صورت گرفته طی 4 سال اخیر در فرابورس ایران داشته ایم که در اینفوگرافیک پیش رو به حضور شما عزیزان تقدیم می گردد.
دوشنبه 4 فروردین 1399
بورس و فرابورس ایران به روایت آمار

بورس و فرابورس ایران به روایت آمار

توضیحات
سال 1398 برای بازار بورس ایران سالی پر بار و هیجان انگیز بود. رکوردشکنی های پی در پی در فاکتورهای مختلف بورس و فرابورس ایران موجب جلب نظر قشر عظیمی از مردم به سمت این بازار و جذب نقدینگی بالایی شد. کارشناسان اقتصادی ایران بر این باور هستند که کاهش جذابیت در بازارهای موازی مثل بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن موجب رشد شدید شاخص بورس و فرابورس ایران و به طبع آن قیمت سهم های حاضر در تالارهای این بورس ها گردید. اینفوگرافیک پیش رو تلاش نموده تا به صورت کلی، به تغییرات مهم در بورس و فرابورس ایران بپردازد.
شنبه 24 اسفند 1398
پرونده ویژه کرونا و تأثیرات آن بر اقتصاد دنیا

پرونده ویژه کرونا و تأثیرات آن بر اقتصاد دنیا

توضیحات
مت کراون، لیندا لیو، میهیر میسور و مت ویلسون طی بررسی خود که بر روی اثرات کروناویروس بر اقتصاد دنیا داشته اند، به نتایج جالبی دست پیدا نمودند و بر اساس این نتایج، سناریوهای احتمالی پیش روی اقتصاد دنیا و کشورهای تحت تأثیر این ویروس را پیش بینی نموده اند. شرح کامل این بررسی و سناریوهای احتمالی در وبلاگ ایردا منتشر شده است، اما جهت بهره برداری سریع تر و کوتاه تر، اینفوگرافیک پیش رو طراحی و تقدیم می گردد.
یکشنبه 18 اسفند 1398
نهال کاری، جنگل کاری و مراتع ایران به روایت آمار

نهال کاری، جنگل کاری و مراتع ایران به روایت آمار

توضیحات
هفته درختکاری بهانه خوبی جهت بررسی وضعیت درختکاری و جنگل کاری کشور است. به همین سبب سعی نمودیم تا با گردآوری آمار نهال کاری، جنگل کاری و مراتع کشور طی سال های اخیر، نگاهی اجمالی به این عرصه داشته باشیم. همانگونه که در اینفوگرافیک پیش رو مشخص است، نهال کاری که از مهم ترین اقدامات در جهت حفظ و گسترش جنگل ها می باشد، با کاهش چشمگیری از سال 1385 همراه بوده است. یکی از مهمترین علل این موضوع، خشکسالی حاکم بر ایران طی یک دهه اخیر بوده است که امیدواریم با افزایش بارش ها که از سال گذشته آغاز شده است، این روند اصلاح و رشد صعودی به خود بگیرد تا شاهد افزایش فضای سبز در کشور باشیم.
پنجشنبه 15 اسفند 1398
شیوع ویروس کرونا و تاثیرات کوتاه مدت آن در ایران و جهان

شیوع ویروس کرونا و تاثیرات کوتاه مدت آن در ایران و جهان

توضیحات
شیوع ویروس کرونا که از کشور چین آغاز و به مرور به دیگر کشورهای جهان سرایت کرد، تاثیرات شگرفی از خود بر جای گذاشت. این تاثیرات در همه وجوه زندگی مردم, اعم از روحی، روانی، اقتصادی و اجتماعی خود را نشان داد. در اینفوگرافیک پیش رو سعی شده تا تاثیرات کوتاه مدت شیوع ویروس کرونا از منظر اقتصادی در ایران و جهان به صورت خلاصه مورد بررسی قرار گیرد. لازم به توضیح است که این اینفوگرافیک به مرور زمان بروزرسانی خواهد شد تا روند تغییرات به صورت ملموس قابل اندازه گیری باشد.
سه شنبه 13 اسفند 1398
چک های بانکی ایران به روایت آمار

چک های بانکی ایران به روایت آمار

توضیحات
آمار چک های مبادله شده در سیستم بانکی کشور همیشه جزو جذابترین آمارهای این بخش از اقتصاد ایران بوده است. برای مدتی، آمار چک های صادر شده و به انضمام آن، آمار چک های برگشتی رشد بالایی یافت و موجب به وجود آمدن تعداد بالایی از پرونده های شکایت چک در سیستم قضایی کشور شد. از این رو، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کمک سیستم بانکی و دیگر ارکان کشور، قوانین چک را مورد بازبینی قرار داده و سامانه جدیدی به نام صیاد تعریف نمود که به واسطه آن، قوانین صدور چک با حساسیت بالاتری اعمال گردید. از زمان اجرایی شدن سامانه صیاد، آمار صدور چک و چک های برگشتی در سیستم بانکی، دچار تحولات شگرفی شد که نشان از اصلاح بخش عظیمی از قوانین چک در ایران است. اینفوگرافیک پیش رو، روند تغییر و تحولات این حوزه، پیش و پس از اجرایی شدن سامانه صیاد در ایران را نشان می دهد.
شنبه 10 اسفند 1398
40 سال انتخابات مجلس شورای اسلامی

40 سال انتخابات مجلس شورای اسلامی

توضیحات
اسفند 1398 یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد که در آن اقشار مختلف مردم در نقاط مختلف کشور، به نمایندگان تأیید صلاحیت شده رأی خواهند داد. به همین بهانه، بررسی جامعی پیرامون میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی از سال 1358 تاکنون صورت پذیرفت که نتایج آن در اینفوگرافیک پیشرو به نمایش درآمده است. در این اینفوگرافیک، شمار شرکت کنندگان، درصد مشارکت، جمعیت واجدین شرایط و میزان رشد شرکت کنندگان طی ادوار مختلف انتخابات مجلس مورد بررسی قرار گرفته اند.
چهارشنبه 16 بهمن 1398
سوانح هوایی غیرنظامی در ایران

سوانح هوایی غیرنظامی در ایران

توضیحات
اینفوگرافیک ارائه شده از سوانح هوایی غیرنظامی ایران طی سال های 1358 تا 1398 نشان میدهد که تعداد 1479 نفر از هموطنان و بعضا اتباع دیگر کشورها در این سوانح از میان ما رفته اند. همچنین تلاش شده است که نوع هواپیما ها و نیز نقاط وقوع این  حوادث تلخ مورد بررسی قرار گیرند. امیدواریم که دیگر شاهد حوادث اینچنینی در هیچ جای جهان نباشیم.
دوشنبه 23 دی 1398
معاملات مسکن در مقایسه با قیمت زمین در تهران

معاملات مسکن در مقایسه با قیمت زمین در تهران

توضیحات
 معاملات مسکن تهران همیشه از مهمترین فاکتورهای اقتصادی جهت انجام تحلیل های اقتصادی، به خصوص در زمینه اثرگذاری تورم در بخش مسکن و نیز کاهش یا افزایش توان خرید مردم در حوزه مسکن می باشد. اما در کنار آمار تعداد معاملات مسکن تهران، قیمت هر متر زمین در تهران نیز مهم بوده و از عوامل تاثیرگذار در نرخ گذاری مسکن می باشد. اینفوگرافیک تهیه شده توسط تیم ایردا به مقایسه تعداد معاملات مسکن تهران از نیمه اول سال 1396 تا پایان نیمه اول سال 1398 با میانگین قیمت هر متر مربع زمین در تهران در همین بازه زمانی پرداخته است.
شنبه 21 دی 1398