اینفوگرافیک

وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

توضیحات
یکی از مهم ترین بازارهای موازی ایران، بازار مسکن می باشد که علاوه بر اهمیت آن در کلانشهر تهران، در دیگر شهرهای مهم ایران نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. در اینفوگرافیک قبلی، به بررسی این بازار سنتی و تاثیرگذار در مناطق 22 گانه تهران پرداختیم اما در اینفوگرافیک پیش رو، به بررسی بازار مسکن در شهرهای منتخب پرداختیم. در بررسی صورت گرفته، شهرهای اهواز، اراک، اردبیل، بندرعباس، بوشهر، اصفهان، گرگان، همدان، ایلام، کرج، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، مشهد، ارومیه، قزوین، قم، رشت، سنندج، ساری، سمنان، شهرکرد، شیراز، تبریز، یاسوج، زاهدان، زنجان و یزد مورد توجه قرار گرفته اند و فاکتورهای متوسط قیمت فروش یک متر مربع، متوسط اجاره بهای یک متر مربع، تغییرات در قیمت فروش و اجاره بها در سال 1398 نسبت به سال 1397 و نیز شدت بیشترین نوسانات مورد بررسی قرار گرفته است.
شنبه 29 شهریور 1399
وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

توضیحات
آمار مسکن تهران در محافل اقتصادی و بعضا سیاسی همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. پایش مداوم آمار در مناطق 22 گانه تهران در موضوع تعداد معاملات، میانگین نرخ معاملات و حتی متوسط اجاره بها می تواند پیش بینی های مناسبی در راستای تصمیم گیری های مهم ارائه دهد. اهمیت موضوع مسکن به حدی است که اخیرا تالار جدیدی در بورس تهران، مختص به معاملات ملک و مسکن راه اندازی شده است. در همین راستا، تیم ایردا تلاش نموده است تا در اینفوگرافیک پیش رو به بررسی متوسط نرخ فروش هر متر مربع واحد مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، تعداد معاملات واحدهای مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، نسبت تغییر نرخ فروش یک متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سه ماهه نخست 1399) و نسبت تغییرات نرخ اجاره بها هر متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سال 1390) در مناطق 22 گانه تهران بپردازد.
جمعه 7 شهریور 1399
وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

توضیحات
بازار مسکن به عنوان یک بازار سنتی و از مهم ترین بازارهای موازی ایران، از اهمیت بالایی هم در بحث های کلان اقتصادی و هم در زندگی خانوار ایرانی برخوردار است. از همین حیث، پایش دائمی تغییرات در این حوزه مهم بوده و آمار مرتبط با آن جذابیت های ویژه ای دارد. به همین جهت، تیم ایردا تلاش نموده تا با گردآوری آمار مهم حوزه مسکن در سطح کشور، به بررسی تغییرات آن طی سال های 1380 تا 1397 بپردازد. در اینفوگرافیک پیش رو، بازار مسکن کشور در بخش های مختلف مانند تعداد پروانه های صادر شده به تفکیک نوع اسکلت آنها، سطح زیربنای واحد های مسکونی احداث شده و دیگر آمارهای کاربردی مورد بررسی قرار گرفته است.
سه شنبه 21 مرداد 1399
گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

توضیحات
گردشگری خارجی از مهم ترین محل های درآمدی برای اکثر کشورهای دنیا به حساب می آید. کشور ما ایران با وجود جذابیت های طبیعی و تاریخی زیاد، می توانست جز بزرگترین کشورها در جذب گردشگر خارجی باشد. اما متاسفانه با تبلیغات سو دولت های خارجی علیه ایران، اعمال تحریم های گوناگون، قطع ارتباط سیستم بانکی بین الملل و مهم تر از همه، عدم تبلیغات گسترده ایران در دیگر کشورها و نیز عدم توسعه زیرساخت با استاندارد های بین المللی، نتوانست گردشگر خارجی را آنچنان که در خور جاذبه های گردشگری ایرانی است، به ایران جذب نماید. اخیرا، با افزایش نرخ ارز در ایران و به واسطه آن کاهش هزینه های سفر برای گردشگران خارجی، به انضمام بهره برداری مناسب اشخاص ایرانی و خارجی سفر کرده به ایران، برای نشان دادن جاذبه های گردشگری ایرانی به دیگر افراد، تحولاتی هرچند کوچک، اما مثبت رخ داده است. تیم ایردا تلاش نموده تا عوامل موثر و دارای اهمیت در گردشگری خارجی در ایران را در این اینفوگرافیک مورد بررسی دقیق قرار دهد.
جمعه 3 مرداد 1399
گردشگری داخلی به روایت آمار

گردشگری داخلی به روایت آمار

توضیحات
صنعت گردشگری در کشورهایی مانند ایران که دارای تنوع آب و هوایی، جاذبه های طبیعی، اقوام مختلف، ابنیه تاریخی و بازارهای سنتی و مدرن هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است. گردش مالی حاصل از گردشگری در مقاصد هدف، به رشد آن مناطق منجر شده و علاوه بر توسعه زیرساخت های مناطق مذکور، موجب جلوگیری از مهاجرت افراد بومی و بعضا بازگشت بومیان آن منطقه از شهرهای بزرگ می شود. همانگونه که همه ما میدانیم، گردشگران به دو دسته گردشگران داخلی و خارجی تقسیم می شوند که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود می باشند. در اینفوگرافیک پیش رو تیم ایردا تلاش نموده تا به بررسی فاکتورهای مهم مانند اهداف گردشگری، وسایل نقلیه استفاده شده، مقاصد پر تردد، نوع اقامتگاه و نیز هزینه های نسبی در گردشگری داخلی بپردازد.
چهارشنبه 18 تیر 1399
بیمه تأمین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه بیمه)

بیمه تأمین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه بیمه)

توضیحات

به دلیل گستردگی اطلاعات موجود در حوزه بیمه تأمین اجتماعی کشور، تیم ایردا بر آن شد تا اطلاعات موجود در این حوزه را به دو قسمت، یعنی حوزه درمان و حوزه بیمه تقسیم نماید. در اینفوگرافیک پیشین به حوزه درمان پرداختیم که خوشبختانه با استقبال خوب شما مخاطبین عزیز همراه بود. در اینفوگرافیک پیش رو تلاش نمودیم تا به بررسی حوزه بیمه در تأمین اجتماعی ایران بپردازیم. شاخص های مهم و تأثیرگذار در بخش بیمه عبارتند از انواع بیمه شدگان، تعداد بیمه شدگان و مستمری بگیران و نیز تعداد مقرری بگیران در حوزه بیمه بیکاری که به تبع آن، خدمات ارائه شده به این بخش ها نیز مورد توجه بوده و بررسی آنها، مکمل درک کامل این حوزه می باشد. در این اینفوگرافیک تلاش نمودیم تا نوسانات صورت گرفته در بخش های ذکر شده را مورد بررسی قرار دهیم، زیرا توجه به تغییرات صورت گرفته نتایج قابل توجهی از جمله، افزایش چشمگیر تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری را به ما نشان می دهد.

سه شنبه 3 تیر 1399
بیمه تامین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه درمان)

بیمه تامین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه درمان)

توضیحات
بیمه و به طبع آن بحث ارائه خدمات اجتماعی و کیفیت آن در طی ادوار مختلف از موضوعات مورد توجه اقشار مختلف جامعه بوده است. این روزها نیز با توجه به تورم حاکم بر اقتصاد کشور، که موجب افزایش نرخ ها در همه گروه های مصرفی و خدماتی شده است، نرخ خدمات درمانی نیز با افزایش همراه شده و اهمیت دارا بودن بیمه تامین اجتماعی را دو چندان می نماید. در همین راستا تیم ایردا تصمیم به بررسی خدمات بیمه تامین اجتماعی در کشور گرفت، اما به دلیل حجم بالای اطلاعات موجود در این حوزه و عدم امکان قرار دادن همه آنها در یک اینفوگرافیک، تصمیم گرفتیم تا در دو قسمت این اطلاعات خدمت شما مخاطبین گرامی ارائه گردد. در قسمت اول، تمرکز بر روی حوزه درمان قرار گرفته و تلاش شده است تا اطلاعات مکفی در تمامی زمینه های این قسمت ارائه شود.
شنبه 24 خرداد 1399
سینمای ایران به روایت آمار

سینمای ایران به روایت آمار

توضیحات
سینمای ایران طی سال های اخیر در ابعاد مختلف دچار تحولات متعددی شده است. تحولاتی که ابعاد این هنر را نسبت به گذشته بزرگتر کرده و تجارب جدیدی را برای دست اندرکاران و فعالین آن رقم زده است. مانند دیگر صنایع و شاخه های دیگر هنر، بررسی آمارها، بررسی نتایج آنها، و نیز ارائه تحلیل های منطقی و مناسب می تواند به روند جدید هنر هفتم کمک نماید و آن را در مسیر درست رشد قرار دهد. در اینفوگرافیک پیش رو، تیم ایردا تلاش نموده تا صنعت سینما در ایران را از بعد تعداد تماشگران، ژانرهای فیلم های تولیدی و سهم آنها از کل تولیدات، تغییرات اقتصادی  و نیز رتبه بندی برترین های این صنعت مورد بررسی قرار دهد. 
یکشنبه 11 خرداد 1399
پرونده های پزشکی قانونی ایران به روایت آمار

پرونده های پزشکی قانونی ایران به روایت آمار

توضیحات
شاید تاکنون در بین آمارهای منتشر شده در ایردا و یا منابع رسمی دیگر، برخی موضوعات مانند دیگر آمارها مورد توجه قرار نگرفته اند، هرچند توجه و بررسی دقیق آنها، نتایج خوبی را در بر داشته باشد و منجر به اصلاح روند موضوعی خاص و یا حتی خلق برخی کسب و کارهای نوین شود. یکی از این موضوعات، آمار پرونده های پزشکی قانونی ایران می باشد که با بررسی دقیق و تحلیل درست آن به نتایج جالبی دست خواهیم یافت. همانگونه که در اینفوگرافیک پیش رو دیده می شود، مواردی از قبیل تعداد تلفات، علل و موضوعات فوت، آمار فوت به تفکیک جنسیت و محاسبه برخی نسبت ها در این پرونده ها مورد بررسی قرار گرفته است. هرچند مطالعه این آمار ممکن است خوشایند نباشد اما مواجه شدن با واقعیت امری اجتناب ناپذیر می باشد.
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
ولادت در ایران به روایت آمار

ولادت در ایران به روایت آمار

توضیحات
همیشه آمار ولادت در کشورهای مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، از آن جهت که دولت ها بر اساس این آمار اقدامات لازم جهت کنترل جمعیت، فراهم سازی زیرساخت های بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی، آموزشی، و رفاهی را در دستور کار خود قرار می دهند. از طرف دیگر، بررسی این آمار با جزئیاتی نظیر فاصله تاریخ ازدواج تا تولد اولین فرزند و نظایر آن در بحث های روانشناسی رفتاری زوجین اثرگذار و قابل مطالعه است. در همین راستا بر آن شدیم تا آمار ولادت در ایران را با جزئیات قابل ملاحظه ای مورد بررسی قرار دهیم تا با این مقوله مهم در کشورمان بیشتر آشنایی یابیم.
شنبه 20 اردیبهشت 1399