اینفوگرافیک

وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

توضیحات
تقریبا از سال 1393 تحولات شگرفی در حوزه توسعه زیرساخت اینترنت کشور شروع شده است. توسعه خوب زیرساخت نسل سوم و چهارم اینترنت همراه و نیز به تازگی ایجاد زیرساخت اولیه برای نسل پنجم آن، و همچنین توسعه اینترنت ثابت (البته نه به اندازه اینترنت سیار)، موجب رشد صنایع وابسته به این بخش شده است. مهمترین حوزه توسعه یافته با اینترنت، اکوسیستم استارتاپی ایران است. خلاقیت بسیار بالای جوانان ایرانی، اعمال تحریم های شدید، ارائه کمک های دولتی و حمایت های گوناگون در شرایط مختلف، همه و همه باعث رشد شگرف این اکوسیستم شده است. در کنار این حوزه، بخش های دیگر نیز رشد خوبی داشته اند که به عنوان مثال می توان به صنعت پرداخت اینترنتی اشاره کردکه به صنعت بانکداری کشور نیز کمک شایان توجهی نموده است. حال با توجه به این اتفاق مهم، تیم ایردا بر آن شد تا در اینفوگرافیک پیش رو، آمار کلی وضعیت اینترنت کشور و نیز آمارهایی جالب از اکوسیستم استارتاپی ایران جمع آوری و منتشر نماید. نکته مهم آنکه این آمار تا پایان سال 1398 می باشند. در ادامه انتشار این اینفوگرافیک، تیم ایردا تلاش خواهد نمود تا در بازه های زمانی مختلف، به بررسی زیرشاخه های اکوسیستم نیز بپردازد و به صورت مستقل هر یک را مورد بررسی قرار دهد. پی نوشت: برخی از اطلاعات این اینفوگرافیک از گزارش پانوراما ۹۸ ECM برگرفته شده است که سهواً نام ایشان در منابع ذکر نشده و از این طریق اصلاح می گردد.
پنجشنبه 8 آبان 1399
هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی به روایت آمار

هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی به روایت آمار

توضیحات
برخی مواقع در جهت سنج اوضاع اقتصادی یک کشور، متاسفانه و به نادرست، فقط وضعیت خانوار شهری در نظر گرفته می شود. درواقع جهت سنجش مناسب اوضاع اقتصادی خانوار هر جامعه ای، باید کلیه اعضای آن، در نقاط مختلف و با شرایط مختلف مورد بررسی دقیق قرار گیرند. در اقتصاد ایران نیز به سبب جغرافیای گسترده آن و وجود کلانشهرها، شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک، بخش ها و روستاها، معیار قیاس باید از همه این مناطق باشد. در این اینفوگرافیک تیم ایردا تلاش نموده تا قیاس مناسبی بین هزینه ها، وضعیت مسکن و امکانات خانوار های شهری و روستایی داشته باشد. این بررسی شامل موارد گوناگونی مانند متوسط هزینه کل خانوار شهری و روستایی، نسبت دهک دهم به دهک اول هزینه های خوراکی و غیر خوراکی خانوار شهری و روستایی، متوسط نحوه تصرف مسکن خانوار شهری و روستایی و درصد متوسط خانوار شهری و روستایی دارای امکانات رفاهی در محل سکونت داشته باشد.
یکشنبه 27 مهر 1399
تولید و مصرف دام، طیور و آبزیان به روایت آمار

تولید و مصرف دام، طیور و آبزیان به روایت آمار

توضیحات
یکی از بخش های مهم و اثرگذار در اقتصاد هر کشور، تولید دام، طیور و آبزیان می باشد. این امر از آن جهت مهم تلقی می گردد که علاوه بر رفع نیاز مردم آن کشور، می تواند با مدیریت صحیح منابع و توسعه مناسب موجب رونق اقتصادی و ایجاد درآمد های صادراتی نیز گردد. در ایران نیز با همت فعالین حوزه کشاورزی و دامپروری و نیز با سرمایه گذاری های صورت گرفته طی سالیان متمادی، کشورمان به سطوح بالایی در این حوزه دست یافته است. هرچند ممکن است به سبب برخی نوسانات بازار و یا اتفاقات پیش بینی نشده، بعضا تعادل بازار تولید و مصرف برهم بریزد، اما نگاه کلی حاکی از رشد این بخش از اقتصاد ایران طی سال های اخیر می باشد. در اینفوگرافیک پیش رو تیم ایردا تلاش نموده تا اطلاعات و آمار مناسبی در بخش میزان تولید فرآورده های پروتئینی، میزان مصرف سرانه فرآورده های پروتئینی، آمار دام موجود در کشور، میزان کل صید ماهی در دریاهای شمال و جنوب کشور و میانگین قیمت بازار آزاد فرآورده های پروتئینی جمع آوری و خدمت شما مخاطبین گرامی ارائه نماید.
دوشنبه 14 مهر 1399
وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

وضعیت مسکن در شهرهای منتخب ایران (به جز تهران)

توضیحات
یکی از مهم ترین بازارهای موازی ایران، بازار مسکن می باشد که علاوه بر اهمیت آن در کلانشهر تهران، در دیگر شهرهای مهم ایران نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. در اینفوگرافیک قبلی، به بررسی این بازار سنتی و تاثیرگذار در مناطق 22 گانه تهران پرداختیم اما در اینفوگرافیک پیش رو، به بررسی بازار مسکن در شهرهای منتخب پرداختیم. در بررسی صورت گرفته، شهرهای اهواز، اراک، اردبیل، بندرعباس، بوشهر، اصفهان، گرگان، همدان، ایلام، کرج، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، مشهد، ارومیه، قزوین، قم، رشت، سنندج، ساری، سمنان، شهرکرد، شیراز، تبریز، یاسوج، زاهدان، زنجان و یزد مورد توجه قرار گرفته اند و فاکتورهای متوسط قیمت فروش یک متر مربع، متوسط اجاره بهای یک متر مربع، تغییرات در قیمت فروش و اجاره بها در سال 1398 نسبت به سال 1397 و نیز شدت بیشترین نوسانات مورد بررسی قرار گرفته است.
شنبه 29 شهریور 1399
وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

وضعیت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران به روایت آمار

توضیحات
آمار مسکن تهران در محافل اقتصادی و بعضا سیاسی همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. پایش مداوم آمار در مناطق 22 گانه تهران در موضوع تعداد معاملات، میانگین نرخ معاملات و حتی متوسط اجاره بها می تواند پیش بینی های مناسبی در راستای تصمیم گیری های مهم ارائه دهد. اهمیت موضوع مسکن به حدی است که اخیرا تالار جدیدی در بورس تهران، مختص به معاملات ملک و مسکن راه اندازی شده است. در همین راستا، تیم ایردا تلاش نموده است تا در اینفوگرافیک پیش رو به بررسی متوسط نرخ فروش هر متر مربع واحد مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، تعداد معاملات واحدهای مسکونی (از مهر 1396 تا خرداد 1399)، نسبت تغییر نرخ فروش یک متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سه ماهه نخست 1399) و نسبت تغییرات نرخ اجاره بها هر متر مربع واحد مسکونی (از سال 1370 تا سال 1390) در مناطق 22 گانه تهران بپردازد.
جمعه 7 شهریور 1399
وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

وضعیت مسکن در ایران به روایت آمار

توضیحات
بازار مسکن به عنوان یک بازار سنتی و از مهم ترین بازارهای موازی ایران، از اهمیت بالایی هم در بحث های کلان اقتصادی و هم در زندگی خانوار ایرانی برخوردار است. از همین حیث، پایش دائمی تغییرات در این حوزه مهم بوده و آمار مرتبط با آن جذابیت های ویژه ای دارد. به همین جهت، تیم ایردا تلاش نموده تا با گردآوری آمار مهم حوزه مسکن در سطح کشور، به بررسی تغییرات آن طی سال های 1380 تا 1397 بپردازد. در اینفوگرافیک پیش رو، بازار مسکن کشور در بخش های مختلف مانند تعداد پروانه های صادر شده به تفکیک نوع اسکلت آنها، سطح زیربنای واحد های مسکونی احداث شده و دیگر آمارهای کاربردی مورد بررسی قرار گرفته است.
سه شنبه 21 مرداد 1399
گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

گردشگری خارجی در ایران به روایت آمار

توضیحات
گردشگری خارجی از مهم ترین محل های درآمدی برای اکثر کشورهای دنیا به حساب می آید. کشور ما ایران با وجود جذابیت های طبیعی و تاریخی زیاد، می توانست جز بزرگترین کشورها در جذب گردشگر خارجی باشد. اما متاسفانه با تبلیغات سو دولت های خارجی علیه ایران، اعمال تحریم های گوناگون، قطع ارتباط سیستم بانکی بین الملل و مهم تر از همه، عدم تبلیغات گسترده ایران در دیگر کشورها و نیز عدم توسعه زیرساخت با استاندارد های بین المللی، نتوانست گردشگر خارجی را آنچنان که در خور جاذبه های گردشگری ایرانی است، به ایران جذب نماید. اخیرا، با افزایش نرخ ارز در ایران و به واسطه آن کاهش هزینه های سفر برای گردشگران خارجی، به انضمام بهره برداری مناسب اشخاص ایرانی و خارجی سفر کرده به ایران، برای نشان دادن جاذبه های گردشگری ایرانی به دیگر افراد، تحولاتی هرچند کوچک، اما مثبت رخ داده است. تیم ایردا تلاش نموده تا عوامل موثر و دارای اهمیت در گردشگری خارجی در ایران را در این اینفوگرافیک مورد بررسی دقیق قرار دهد.
جمعه 3 مرداد 1399
گردشگری داخلی به روایت آمار

گردشگری داخلی به روایت آمار

توضیحات
صنعت گردشگری در کشورهایی مانند ایران که دارای تنوع آب و هوایی، جاذبه های طبیعی، اقوام مختلف، ابنیه تاریخی و بازارهای سنتی و مدرن هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است. گردش مالی حاصل از گردشگری در مقاصد هدف، به رشد آن مناطق منجر شده و علاوه بر توسعه زیرساخت های مناطق مذکور، موجب جلوگیری از مهاجرت افراد بومی و بعضا بازگشت بومیان آن منطقه از شهرهای بزرگ می شود. همانگونه که همه ما میدانیم، گردشگران به دو دسته گردشگران داخلی و خارجی تقسیم می شوند که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود می باشند. در اینفوگرافیک پیش رو تیم ایردا تلاش نموده تا به بررسی فاکتورهای مهم مانند اهداف گردشگری، وسایل نقلیه استفاده شده، مقاصد پر تردد، نوع اقامتگاه و نیز هزینه های نسبی در گردشگری داخلی بپردازد.
چهارشنبه 18 تیر 1399
بیمه تأمین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه بیمه)

بیمه تأمین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه بیمه)

توضیحات

به دلیل گستردگی اطلاعات موجود در حوزه بیمه تأمین اجتماعی کشور، تیم ایردا بر آن شد تا اطلاعات موجود در این حوزه را به دو قسمت، یعنی حوزه درمان و حوزه بیمه تقسیم نماید. در اینفوگرافیک پیشین به حوزه درمان پرداختیم که خوشبختانه با استقبال خوب شما مخاطبین عزیز همراه بود. در اینفوگرافیک پیش رو تلاش نمودیم تا به بررسی حوزه بیمه در تأمین اجتماعی ایران بپردازیم. شاخص های مهم و تأثیرگذار در بخش بیمه عبارتند از انواع بیمه شدگان، تعداد بیمه شدگان و مستمری بگیران و نیز تعداد مقرری بگیران در حوزه بیمه بیکاری که به تبع آن، خدمات ارائه شده به این بخش ها نیز مورد توجه بوده و بررسی آنها، مکمل درک کامل این حوزه می باشد. در این اینفوگرافیک تلاش نمودیم تا نوسانات صورت گرفته در بخش های ذکر شده را مورد بررسی قرار دهیم، زیرا توجه به تغییرات صورت گرفته نتایج قابل توجهی از جمله، افزایش چشمگیر تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری را به ما نشان می دهد.

سه شنبه 3 تیر 1399
بیمه تامین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه درمان)

بیمه تامین اجتماعی در ایران به روایت آمار (حوزه درمان)

توضیحات
بیمه و به طبع آن بحث ارائه خدمات اجتماعی و کیفیت آن در طی ادوار مختلف از موضوعات مورد توجه اقشار مختلف جامعه بوده است. این روزها نیز با توجه به تورم حاکم بر اقتصاد کشور، که موجب افزایش نرخ ها در همه گروه های مصرفی و خدماتی شده است، نرخ خدمات درمانی نیز با افزایش همراه شده و اهمیت دارا بودن بیمه تامین اجتماعی را دو چندان می نماید. در همین راستا تیم ایردا تصمیم به بررسی خدمات بیمه تامین اجتماعی در کشور گرفت، اما به دلیل حجم بالای اطلاعات موجود در این حوزه و عدم امکان قرار دادن همه آنها در یک اینفوگرافیک، تصمیم گرفتیم تا در دو قسمت این اطلاعات خدمت شما مخاطبین گرامی ارائه گردد. در قسمت اول، تمرکز بر روی حوزه درمان قرار گرفته و تلاش شده است تا اطلاعات مکفی در تمامی زمینه های این قسمت ارائه شود.
شنبه 24 خرداد 1399