اینفوگرافیک

ارزهای دیجیتال به روایت آمار در فروردین و اردیبهشت 1400

ارزهای دیجیتال به روایت آمار در فروردین و اردیبهشت 1400

توضیحات
ارزهای دیجیتال، بحث داغ این روزهای بازار های مالی ایران و جهان. پدیده ارز دیجیتال که قدمت زیادی ندارد، اما این روزها به شدت مورد توجه فعالین حرفه ای و حتی آماتور بازار سرمایه قرار گرفته است. خصوصا در زمانی که بازارهای موازی داخلی از یک ثبات عجیب و عدم هیجان برخوردار می باشند و بازارهایی چون بورس و ارز، سرمایه گذاران خود را دچار نا امیدی کرده اند، جولانگه خوبی برای ارز های دیجیتال فراهم شده است. همه فعالین این بازارها آگاه هستند که به دلیل ماهیت بین المللی آن و عدم وجود پشتوانه های قوی، پایش دقیق و لحظه ای این بازارها جزو الزامات می باشد. در همین راستا، تیم ایردا تصمیم گرفته است تا هر دو ماه یک بار، 5 ارز دیجیتال پر مخاطب این روزها را مورد بررسی قرار دهد، تا بتواند چشم انداز مناسبی برای سرمایه گذاران این حوزه فراهم آورد. در اینفوگرافیک پیش رو، ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و ریپل که پرمخاطبان ماه های فروردین و اردیبهشت 1400 بوده اند، مورد بررسی قرار گرفته اند.
شنبه 8 خرداد 1400
هزینه خرید پوشاک و کفش در خانوار شهری و روستایی به روایت آمار

هزینه خرید پوشاک و کفش در خانوار شهری و روستایی به روایت آمار

توضیحات
در اقلام سبد خانوار، پوشاک و کفش از مهمترین آنها بوده و جزو کلیدی ترین اقلام تلقی می شود. طی سالهای اخیر و به واسطه شیوع ویروس کرونا و وقوع بحران های اقتصادی، این قسم کالاها که قابل حذف هم نیستند، سهم کمتری را از سبد خانوار به خود اختصاص داده اند. با این حال، به واسطه رشد جمعیت و همچنین تورم بالا، سهم ریالی آنها کم نشده بلکه در برخی مواقع بیشتر هم شده است. بررسی این روند بین جوامع شهری و روستایی نتایج جالبی را به نمایش در می آورد. در این اینفوگرافیک و بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متوسط هزینه خرید کفش و پوشاک در ایران را به تفکیک جوامع شهری و روستایی در بازه زمانی 1390 تا پایان 1398 مورد بررسی قرار داده و تلاش نمودیم مقایسه ای بین استان های کشور نیز داشته باشیم. همانگونه که در تصویر مشخص است، استان تهران به دلیل موقعیت خاص خود از نظر جمعیتی و به عنوان پایتخت کشور، کمترین سهم هزینه کرد خانوار برای خرید پوشاک و کفش را دارد و این درحالیست که استان خراسان شمالی با بیشترین سهم در رتبه نخست قرار دارد. لازم به توضیح است که سهم هر استان در متوسط هزینه پوشاک و کفش در خانوار روستایی تفاوت آنچنانی ندارد.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1400
نرخ تورم و مواد خوراکی به روایت آمار

نرخ تورم و مواد خوراکی به روایت آمار

توضیحات
در بهبوهه تحریم های سنگین، مشکلات اقتصادی و همه گیری ویروس کرونا، دغدغه خیل عظیمی از مردم موضوع تورم است. طی سال های اخیر تورم دیگر از مفهموم تعریفی و کتابی خود خارج شده و به صورت ملموس و بعضا لحظه ای توسط مردم احساس می شود. رشد قیمت ها در حوزه های مختلف باعث ایجاد احتیاط بیشتر در هزینه پول و در ابعاد مختلف زندگی شده است. اینکه عوامل موثر در وقوع و رشد تورم چیست، موضوع این اینفوگرافیک نبوده و مستلزم بررسی دقیق توسط افراد متخصص در حوزه اقتصاد و مدیریت کلان کشور می باشد اما آنچه ما در اینفوگرافیک پیش رو به تصویر کشیدیم، یک بررسی مقایسه ای بین سال 1396 و سال 1399 در موضوع تورم کل و تورم اقلام خوراکی پر مصرف مردم می باشد. اطلاعات جمع آوری شده از مرکز ملی آمار بوده و مربوط به کل کشور می باشد، بنابراین اگر تفاوتی در برخی اعداد احساس شد، مربوط به همین موضوع می باشد.
یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
ارزهای دیجیتال به روایت آمار

ارزهای دیجیتال به روایت آمار

توضیحات
اگرچه افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین که از نوامبر سال گذشته آغاز شد، مهمترین عامل جذاب شدن سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بوده ولی با راکد شدن بهای معروف‌ترین ارز مجازی مورد معامله در جهان طی هفته‌های اخیر، نقدینگی رو به افزایش در این بازار به سمت ارزهای دیجیتالی کمتر شناخته شده سرازیر شده است. از جمله ارز دیجیتالی کمتر شناخته شده که تا قبل از این زمان کمتر مورد توجه قرار گرفته بود، ارز دیجیتالی دوج کوین می باشد که طی روزهای اخیر با افزایش چشمگیر و رشد قابل توجهی مواجه شده است. در اینفوگرافیک پیش رو تلاش شده است تا افت و خیز شش ارز دیجیتال رایج میان معامله گران این حوزه طی سال 1399 که با نوسانات زیادی روبرو بوده، مورد بررسی قرار گیرد.
شنبه 28 فروردین 1400
چک های بانکی ایران به روایت آمار

چک های بانکی ایران به روایت آمار

توضیحات
اولین اینفوگرافیک سال 1400 به محبوب ترین اینفوگرافیک سال 1399 رسید. موضوع چک های بانکی ایران که در سال گذشته مورد توجه بسیاری از عزیزان قرار گرفت، حالا با آخرین آمارهای رسمی به روز شده است. مطابق اینفوگرافیک پیش رو، تغییراتی طی سال 1398 تا 1399 رخ داده است که از آن جمله می توان به افزایش 21 درصدی صدور چک های عادی اشاره کرد. همزمان، شاهد رشد مبلغ و تعداد چک های برگشتی نیز می باشیم. در موضوع علل برگشت چک نیز کسری یا فقدان موجودی از مهمترین علل این اتفاق شناخته شده است. ایردا تلاش می نماید تا این حوزه بانکی را به صورت دائم رصد کرده و اطلاعات و آمار آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.
شنبه 14 فروردین 1400
مهاجرت ایرانیان به روایت آمار

مهاجرت ایرانیان به روایت آمار

توضیحات
موضوع مهاجرت (به هر دلیلی)، همیشه از مهمترین موضوعات داخلی و بین المللی بوده است. افراد به دلایل مختلف و به روش های مختلف اقدام به مهاجرت می نمایند تا بلکه با این تغییر عظیم، به اهداف مختلف زندگی خود جامه عمل بپوشانند. ایرانیان نیز از این موضوع مستثنا نبوده و طی سال های مختلف اقدام به مهاجرت نموده اند. حالا با بررسی آمارهای ثبت شده، نتایج جالبی به دست آمده است که البته با بررسی دقیق آنها می توان به ریشه ها و عوامل مختلف مهاجرت دست پیدا کرد. ایردا تلاش نموده تا خلاصه ای از آمار مهاجرت ایرانیان طی سال های 1990 تا 2020 میلادی را در قالب این اینفوگرافیک ارائه نماید تا شاید بتوان درک بهتری از این موضوع مهم چند وجهی پیدا نمود.
شنبه 23 اسفند 1399
یک سالگی کرونا در ایران به روایت آمار

یک سالگی کرونا در ایران به روایت آمار

توضیحات
ویروس کرونا و مصائب و مشکلات آن بعد از یک سال همچنان گریبان بشر را گرفته است. این ویروس علیرغم همه مراقبت های بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی، و حتی تولید واکسن های گوناگون و توزیع آنها در سراسر جهان مبتلایان و کشته های فراوانی از خود برجای گذاشته است. ایران نیز از این موضوع مستثنی نبوده و متأسفانه در اطرافیان تک تک ما، عزیزانی مبتلا و یا فوت شده اند. تیم ایردا تلاش نموده تا در اینفوگرافیک پیش رو، اثرات انسانی شیوع ویروس کرونا در کشور را مورد بررسی قرار دهد. همانگونه که در تصویر نیز مشاهده می شود، نوسانات زیادی چه در موضوع ابتلا و چه در موضوع فوت شدگان وجود دارد که عوامل مختلفی در آن دخیل است. تحلیل و بررسی دقیق این نوسانات مستلزم تحقیقات دقیق و تحلیل نتایج تحقیقات می باشد. امید است با پخش واکسن، هرچه زودتر آمار ابتلا و فوت به ویروس کرونا صفر شود.
چهارشنبه 13 اسفند 1399
سرطان در ایران به روایت آمار

سرطان در ایران به روایت آمار

توضیحات
متأسفانه انواع سرطان طی سال های اخیر گریبان تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان را گرفته است. بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از 131 هزار نفر در ایران تنها در سال 2020 (از دی ماه 1398 لغایت دی ماه 1399) به انواع سرطان مبتلا شده اند. این آمار حاکی از افزایش 16 درصدی مبتلایان در مردان و 13 درصدی در زنان ایرانی است. با نگاهی دقیق تر به جزئیات این آمار متوجه می شویم که سرطان معده و پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان نسبت به دیگر انواع سرطان شیوع بیشتری داشته اند. آمارها نشان می دهند که در سال مورد گزارش، متأسفانه بیش از 79 هزار نفر از هموطنان عزیز بر اثر انواع سرطان جان خود را از دست داده اند.
دوشنبه 27 بهمن 1399
سکه و دلار به روایت آمار

سکه و دلار به روایت آمار

توضیحات
از سکه و دلار به عنوان مهمترین بازارهای موازی در ایران می توان نام برد. این دو بازار به دلیل بازه قیمتی مناسب تر و نیز ماهیت استفاده آنها در اقتصاد خانوار ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و یه صورت دائم مورد رصد اقشار مختلف جامعه قرار دارند. در همین راستا، تیم ایردا تلاش نموده تا در قالب اینفوگرافیک، به نوسانات سالهای اخیر این دو بازار بپردازد. در این اینفوگرافیک، بازار سکه و دلار از سال 1393 تا پایان آذر ماه 1399 مورد بررسی قرار گرفته اند. نکته جالب آنکه ربع سکه در مقایسه با نیم سکه، سکه امامی، سکه بهار آزادی و دلار آمریکا از رشد بیشتری برخوردار بوده و رشد 11/91 برابری را تجربه کرده است. این موضوع احتمالا به دلیل قیمت پایین تر این کالای سرمایه ای به نسبت دیگر اقلام بوده که موجب افزایش تقاضای آن شده است. همچنین، سکه امامی و دلار آمریکا بیشترین رشد قیمتی خود را در سال 1397 به ترتیب با 2/6 برابر و 2/5 برابر تجربه کرده اند.
شنبه 11 بهمن 1399
وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

وضعیت اینترنت و اکوسیستم استارتاپی ایران به روایت آمار

توضیحات
تقریبا از سال 1393 تحولات شگرفی در حوزه توسعه زیرساخت اینترنت کشور شروع شده است. توسعه خوب زیرساخت نسل سوم و چهارم اینترنت همراه و نیز به تازگی ایجاد زیرساخت اولیه برای نسل پنجم آن، و همچنین توسعه اینترنت ثابت (البته نه به اندازه اینترنت سیار)، موجب رشد صنایع وابسته به این بخش شده است. مهمترین حوزه توسعه یافته با اینترنت، اکوسیستم استارتاپی ایران است. خلاقیت بسیار بالای جوانان ایرانی، اعمال تحریم های شدید، ارائه کمک های دولتی و حمایت های گوناگون در شرایط مختلف، همه و همه باعث رشد شگرف این اکوسیستم شده است. در کنار این حوزه، بخش های دیگر نیز رشد خوبی داشته اند که به عنوان مثال می توان به صنعت پرداخت اینترنتی اشاره کردکه به صنعت بانکداری کشور نیز کمک شایان توجهی نموده است. حال با توجه به این اتفاق مهم، تیم ایردا بر آن شد تا در اینفوگرافیک پیش رو، آمار کلی وضعیت اینترنت کشور و نیز آمارهایی جالب از اکوسیستم استارتاپی ایران جمع آوری و منتشر نماید. نکته مهم آنکه این آمار تا پایان سال 1398 می باشند. در ادامه انتشار این اینفوگرافیک، تیم ایردا تلاش خواهد نمود تا در بازه های زمانی مختلف، به بررسی زیرشاخه های اکوسیستم نیز بپردازد و به صورت مستقل هر یک را مورد بررسی قرار دهد. پی نوشت: برخی از اطلاعات این اینفوگرافیک از گزارش پانوراما ۹۸ ECM برگرفته شده است که سهواً نام ایشان در منابع ذکر نشده و از این طریق اصلاح می گردد.
پنجشنبه 8 آبان 1399